Przedszkole nr 1 "Bajkowy Zamek" w Poznaniu

60-161 Poznań ul. Jawornicka 17

tel. 618 670 914

p1@poznan.interklasa.pl
Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. O NAS

O NAS

„Z wizytą w „Bajkowym Zamku” - Przedszkolu nr 1 w Poznaniu.

Pośród bloków stu jest dom, jak ze snu.
Aż się dzieciom oczy świecą,
Gdy przychodzą rano tu!... „
(fragment hymnu Przedszkola nr 1) 

Tymi słowami wita wszystkich przedszkolaków Przedszkole nr 1 „Bajkowy Zamek" znajdujące się w Poznaniu na os. Kopernika, przy ulicy Jawornickiej 17. Jest nowoczesną placówką, która istnieje już od 20 lat. I rzeczywiście, swoją architekturą i ciekawą kolorystyką oraz wystrojem wnętrz przypomina baśniową budowlę. 

W otaczającym budynek dużym, nasłonecznionym ogrodzie można bardzo przyjemnie spędzić czas na zabawach ruchowych, swobodnych, w piaskownicy lub wykorzystując sprzęt dostosowany dla dzieci przedszkolnych.

W naszym budynku mieści się 6 przestronnych, kolorowych sal, bogato wyposażonych w zabawki oraz ciekawe pomoce dydaktyczne, stymulujące rozwój dzieci w każdym wieku. Różnorodne, ciekawie zaaranżowane kąciki tematyczne zachęcają do wspólnej zabawy i pracy. 

Nad każdym oddziałem sprawuje pieczę inny patron, który w szczególny sposób dba o swoich małych przyjaciół. I tak mamy tu Pszczółki, Krasnoludki, Misie, Wróbelki Elemelki, Plastusie i podopiecznych Krasnala Hałabały.
W pełni wykwalifikowana kadra pedagogiczna, podmiotowo traktująca swoich wychowanków, prowadzi bardzo ciekawe zajęcia dydaktyczne, stosując nowoczesne metody, które przede wszystkim pobudzają i rozwijają twórcze myślenie i kształtują kreatywny stosunek dzieci do otaczającej je rzeczywistości. Przedszkolaki mają możność rozwijania się stosownie do potrzeb i możliwości, a dzięki stosowaniu metod aktywizujących, same uczą się radzić sobie z problemami i sytuacjami trudnymi. Nauczyciele są otwarci na autentyczną i pełną współpracę z rodzicami oraz wszelkie nowości metodyczne. Nasze przedszkole w szczególny sposób kładzie nacisk na rozwój psychofizyczny dziecka poprzez zastosowanie różnorodnych metod. Od wielu lat na terenie naszej placówki prowadzone są zajęcia  z dziećmi z  wykorzystaniem metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, a podczas zajęć otwartych dla rodziców również zaprosiliśmy do czynnego udziału w ćwiczeniach dorosłych, co spotkało się z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem. Ciekawą propozycją są też zajęcia integrujące KLANZA, które w innowacyjny sposób urozmaicają czas naszym milusińskich i w łatwy sposób pomagają im aklimatyzować się w przedszkolu i rozwijać zachowania prospołeczne. W pracy nauczycielki wykorzystują również metodę Dobrego Startu M. Bogdanowicz, odimienną metodę nauki czytania I. Majchrzak., elementy „Edukacji przez ruch” Doroty Dziamskiej, kinezjologię edukacyjną oraz wiele metod aktywizujących, a szczególnie elementy dramy. W ramach wspomagania rozwoju i indywidualizacji pracy stworzono pokój terapeutyczny do zajęć logopedycznych, terapeutycznych i pracy indywidualnej lub w małych grupach.

 Działalność dydaktyczno - wychowawczą wspierają także: nauczycielka j. angielskiego, nauczycielka rytmiki, specjalista rehabilitant od gimnastyki korekcyjnej, psycholog, pedagog specjalny, terapeuta pedagogiczny a także prowadzone są dodatkowo zajęcia z katechezy, logopedii.

 Do tradycji naszego przedszkola należy coroczne Pasowanie na Przedszkolaka dla dzieci, które po raz pierwszy chodzą do przedszkola, wspólna Wigilia i przygotowywanie i wystawianie przedstawień Bożonarodzeniowych, zwanych „Jasełkami”, spotkanie przy Wielkanocnym stole i „poszukiwania Zajączka”, kolorowy pochód ulicami osiedla z okazji powitania Wiosny, uroczyste pożegnanie Starszaków. Oprócz imprez z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Mamy, Taty i Dnia Dziecka połączonych z Festynem Rodzinnym niewątpliwą wizytówką „Bajkowego Zamku" jest organizowanie rodzinnego festynu z okazji Święta Pyry, na którym serwowane są tradycyjne poznańskie dania ziemniaczane, takie jak „plendze’, „ślepe ryby” czy też „pyry z gzikiem”.  

Cyklicznie spotykamy się z artystami agencji Kulturka prezentującymi przedszkolakom cykliczne koncerty muzyczne, podczas których jest okazja na spotkania z muzyką, kulturą i sztuką. Dzieci mają okazję bezpośredniego kontaktu z żywą muzyką, poznają nowe i ciekawe instrumenty. Jako kontynuację tych działań nauczycielki w swojej pracy przybliżają dzieciom muzykę poważną wykorzystując metodę aktywnego słuchania muzyki wg Batti Strauss.

Przeważnie raz w miesiącu odwiedzają nasze przedszkole artyści, którzy wystawiając wiele ciekawych przedstawień teatralnych urozmaicają czas dzieciom oraz zaszczepiają im różne ciekawe formy kultury. W tym roku szkolnym działania dydaktyczno – wychowawcze opierają się w dużym stopniu na przybliżaniu literatury dziecięcej i działaniach parateatralnych.

W naszym przedszkolu od wielu lat w ramach współpracy z rodzicami działa amatorska grupa teatralna rodziców pod nazwą ,,Rodzice - dzieciom”. Rodzice kilka razy w roku przygotowują tematyczne przedstawienia. Dla dzieci jest to wielkie zaskoczenie, bowiem mogą one podziwiać swoich rodziców w roli aktorów. Rodzice cudownie wcielają się w różne postaci z bajek, chętnie uczą się swoich ról, tworzą pomysłowe stroje i scenografię, uczą się elementów tanecznych. Atmosfera prób daje naszym aktorom wiele radości i służy zawiązywaniu się przyjaźni.

Od kilku lat organizujemy ciekawe spotkania z rodzicami w ramach realizacji koncepcji naszego przedszkola – Rodzice z Pasją. Na spotkaniach tych rodzice opowiadają o swojej pracy, pasjach i zainteresowaniach. Te wizyty cieszą się ogromnym zainteresowaniem i popularnością – zarówno ze strony dzieci i nauczycieli, jak i prezentujących swoje pasje rodziców. 

Przedszkole realizuje także autorskie programy oraz zewnętrzne projekty i programy edukacyjne:

"Emocja" - celem programu jest wspieranie rozwoju społecznego i emocjonalnego dzieci.

"Mały Miś w świecie wielkiej literatury" - celem projektu jest rozbudzanie zainteresowania literaturą dziecięcą małych czytelników.

"Uczymy dzieci programować" - celem jest wspieranie dzieci w nabywaniu umiejętności matematycznych oraz rozwijanie myślenia logicznego

"Zdrowo i sportowo" - akcja ma na celu promowanie przede wszystkim aktywności fizycznej wśród dzieci najmłodszych

 "Czyste powietrze wokół nas" - program edukacji antynikotynowej

"Sensosmyki" - celem projektu jest wielozmysłowe poznawanie i odkrywanie świata

"Kreatywna matematyka"  - celem jest rozwijanie kreatywności oraz kształtujących kompetencji matematycznych

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców dzieci nowoprzyjętych i aby zmniejszyć negatywne uczucia związane z nową sytuacją, co roku w  sierpniu organizowane są zajęcia adaptacyjne dla dzieci, które od września staną się naszymi wychowankami. Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej, to moment przełomowy w jego życiu. Dla wielu dzieci jest to pierwszy kontakt z grupą rówieśniczą i znaczna zmiana dotychczasowego trybu życia. Przychodząc do przedszkola dzieci różnią się "poziomem zdolności przystosowawczych". Niektóre z nich adaptują się łatwo do nowych warunków przedszkolnych, inne mają duże trudności. W ciągu spotkań dzieci wraz z rodzicami uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez nauczycielki poszczególnych oddziałów. Daje to szanse na poznanie metod i form pracy w przedszkolu, pozwala na akceptacje nowej sytuacji przez dzieci.
Cele takich zajęć to:
•  wspomaganie dziecka w procesie przystosowania do życia w warunkach przedszkolnych, poprzez umożliwienie mu poznania nowego otoczenia w poczuciu bezpieczeństwa,
•  wyrabianie orientacji czasowej w rozkładzie dnia w przedszkolu, przyswajanie wiedzy o przeznaczeniu i sposobie korzystania z różnych pomieszczeń, kształtowania poczucia przynależności do grupy przedszkolnej,
•  przygotowanie rodziców do udzielania dziecku wsparcia psychicznego i pomocy w procesie przystosowania,
• obniżanie lęku rodziców, związanego z koniecznością oddania dziecka pod opiekę personelowi przedszkola.

Na uwagę również zasługuje ogrom pracy całego personelu przedszkola, który dba o porządek i czystość przedszkola. Pani intendent wraz z paniami kucharkami dbają o zdrowe i smaczne posiłki uwzględniając indywidualne diety żywieniowe lub wyznaniowe. Panowie dbają o ogród i prawidłową pracą sprzętu przedszkolnego. Jak widać na pobyt małego przedszkolaka w naszym przedszkolu dba sztab ludzi, którzy z zaangażowaniem i pasją starają się wesprzeć dzieci w ich rozwoju, tak aby stały się wspaniałymi ludźmi i przyszłymi uczniami.
Jeśli zatem chcecie spędzać dni na pełnych wrażeń zajęciach i wesołej zabawie w towarzystwie wróżek, elfów i innych mieszkańców zaczarowanej krainy, Przedszkole nr 1 „Bajkowy Zamek" zaprasza!!!

Przedszkole nr 1- dyrektor Anna Plucińska i wicedyrektor Wioletta Przybylska - Kaczmarek

Zdjęcia opublikowane w artykule są własnością Przedszkola Nr 1 w Poznaniu i przedstawiają realizacje różnych ciekawych pomysłów w Bajkowym Zamku.

NA GÓRĘ