WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE

Dzieci z grupy „Plastusia” dnia 11 września 2014r. uczestniczyły w wycieczce na pobliskie skrzyżowanie. Od października będziemy uczestnikami projektu BEZPIECZNE DZIECKO – BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE 2015.
Patronat projektu: Komitet Honorowy i Komitet Organizacyjny Ogólnopolskiego Konkursu BEZPIECZNA SZKOŁA-BEZPIECZNY UCZEŃ oraz Fundacja Państwo Obywatelskie – organizacja pożytku publicznego, wspólnie z Wydawnictwem Naukowym Prawo Europejskie w Praktyce.

Cel główny wycieczki:

• zapoznanie z elementarnymi zasadami bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym
  • kształtowanie u dzieci prawidłowych postaw i nawyków sprzyjających unikaniu zagrożeń,
  • nauka szybkiego i efektywnego reagowania w różnych sytuacjach zagrożenia,
  • ograniczenie liczby niebezpiecznych zdarzeń z udziałem dzieci.

Przedszkole ma duży wpływ  na kształtowanie osobowości dziecka, dlatego też należy jak najwcześniej rozpocząć systematyczne działania zmierzające do uświadomienia dzieciom grożących im niebezpieczeństw. Dzieci powinny nauczyć się oceniać okoliczności i rozpoznawać sytuacje niebezpieczne, powinny znać zagrożenia na nie czyhające. Powinny wiedzieć, przede wszystkim, w jaki sposób ich unikać, a gdy zaistnieją, jak sobie poradzić.
Rolą nauczyciela jest takie pokierowanie rozwojem dziecka, aby w pełni wykorzystując jego naturalną ciekawość poznawania świata, poprzez zabawę i ciekawe  zajęcia  wyposażyć je w wiedzę dotyczącą ochrony swojego zdrowia i życia. By to osiągnąć, trzeba w sposób systematyczny i zaplanowany organizować zajęcia dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia. Celem takich zajęć powinno być wykształcenie u dziecka umiejętności i nawyków unikania zagrożeń, umiejętności przyswojenia sobie określonych normy pozytywnych zachowań.