PRZEDSZKOLAK W ŚWIECIE WIELKICH EMOCJI

W obecnym roku szkolnym w ramach Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka Polski Komitet OMEP przygotował projekt "Przedszkolak w świecie wielkich emocji". Projekt ten został oparty na filmie „W głowie się nie mieści” (2015, reż. Pete Docter, Disney/Pixar). Materiał został podzielony na cztery fragmenty, które stanowią tło dla działań dydaktyczno-wychowawczych. Poszczególne fragmenty odpowiadają kolejno emocjom: radości, złości, strachowi i smutkowi.

Cele projektu:

• doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania podstawowych emocji oraz radzenia sobie z ich przeżywaniem,
  • rozbudzenie poczucia szacunku do emocji własnych i innych,
  • doskonalenie umiejętności przedstawiania emocji i uczuć za pomocą charakterystycznych dla dziecka form wyrazu,
  • doskonalenie umiejętności rozróżniania emocji przyjemnych i nieprzyjemnych,
  • wdrażanie do umiejętności wczuwania się w emocje i uczucia osób z najbliższego otoczenia,
  • doskonalenie umiejętności panowania nad nieprzyjemną emocją,
  • doskonalenie umiejętności określania własnego nastroju,
  • nabywanie umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami i ich przeżywaniem podczas sytuacji kryzysowych (np. pandemia),
  • integracja placówek przedszkolnych w związku z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.