KONKURS GWARY POZNAŃSKIEJ

„Kochane gzubki, miłe dzieciary

I rozbestwione cołkiem ogary,

Moje kowboje i indianiery,

Którnych uskrómnić nie mógłby szeryf"

Tymi słowami rozpoczęła Paniu Dyrektor Międzyprzedszkolny Konkurs Gwary Poznańskiej, w którym wzięły udział dzieci 5-6 letenie. Już od tygodnia starszaki uczyły się nowych słów z gwary poznańskiej, aby jak najlepiej wypaść podczas konkursu. Zadania nie były łatwe ale wszystkie 3 grupy walczyły zaciekle. Pierwsze zadanie polegało na ułożeniu puzzli - wiaderka oraz odgadnięciu jak nazywano wiadro w Poznaniu - WĘBOREK. W drugim zadaniu dzieci musiały odczytać znaczenie zdania napisanego w gwarze np. chować klymki w kiejdach czy skibka z kiszką i redyską. Kolejne zadanie polegało na odczytaniu znaczenia wylosowanych słów, np. bejmy, dyrdun. Ostatnie zadanie sprawiło dzieciom mnóstwo radości, gdyż musiały narysować postać i podpisać jak najwięcej elementów ubioru i części ciała w gwarze poznańskiej.

Dzieci wykazały się ogromną wiedzą!!! Gratulujemy wszystkim grupom zdobycia wielu punktów dla swej grupy. Oczywiście dla wszystkich czekały słodkości.