Guzikowa matematyka

Ostatnio jedna z mam zapytała mnie czy dzieci dodają i odejmują, rozwiązują zadania z treścią w przedszkolu. Otóz tak... liczymy wszystko co nam pod rękę wpadnie. Na ostatnich zajęciach pani Wiola dała nam biedronki i guziki oraz karotniki z cyframi. Każdy z nas musiał zabrać tyle guzików ile wskazywała cyfra na kartonie. Następnie w dowolny sposób rozkladal guziki na biedronce. np. Kartonik wskazał 9 guzików; rozlożyłam 4 na lewym skrzydełku i 5 na prawym. Następnie każde dziecko musialo odczytać powstałe działenie i zapisać za pomoca kartoników z cyframi. 4+5= 9.

Jest to jedno z przykładowych zabaw, jakie dzieci w przedszkolu wykonują. Do liczenia wykorzystujemy także klamerki, które przypinamy na sztywnych kartach i przeliczamy, liczymy ilość sylab w słowach albo liczbę głosek. Rozwiązujemy zadania z treścią, np. Na kwiatku usiadło 5 motyli. Delikatny wiatr wystraszył 2. Ile zostało motli na kwiatku? Dzieci układają działanie i liczą.

Rodziców zachęcam do wspólnych zabaw w liczenie :)