OBIEG WODY W PRZYRODZIE

Nadeszła Jesień a wraz z nią niezwykłe zjawisko pogodowe - opady deszczu. Jak powstaje deszcz? Skąd się bierze śnieg? I co to jest para wodna? Z tym zadaniem zmierzyła się grupa starszaków. Cały obieg wody w przyrodzie poznaliśmy słuchając wiersza "Historia kropelki wody", która została zilustrowana w naszych pakietach. Ale posłuchać, zobaczyć na obrazku, to nie to samo co doświadczyć. Pani Wioletta zatem postanowiła za pomocą kilku prostych eksperymentów pokazać jak powstaje deszcz. Najpierw dzieci zobaczyły kiedy woda zamienia się w parę wodną i jak poznać, że woda wrze - do tego celu użyliśmy zwykłego czajnika :) Następnie nad parą położyliśmy zimny talerz, który zbierał kropelki wody i skraplał je. Proste doświadczenia pięknie wyjaśniły dzieciom proces powstawania opadów. Ale na tym nie koniec... Obserwowaliśmy także co się dzieje, gdy wrzucimy do gorącej i zimnej wody kroplę tuszu ... (niech wyjaśnią wam dzieci drodzy Rodzice). Obserwowaliśmy parę wodną na lusterkach - chuchając na nie. Sprawdzaliśmy także co się stanie kiedy między dwie szybki wsypiemy piasek a co się stanie gdy wlejemy między dwie szybki kilka kropel wody. Ostatnim zadaniem było sprawdzanie "Co pływa a co tonie?"