„ Ekoludki  w Bajkowym Zamku”

• Wielozmysłowe poznawanie drzew znajdujących się w bliskim otoczeniu.
  • Spacer w pobliżu przedszkola – obserwowanie środowiska przyrodniczego.
  • Podjęcie ekologicznych postanowień – jesteśmy Ekoludkami.
  • Słuchanie opowiadania Dziad Drzeworad – strażnik lasu, na podstawie opowiadania M. Kownackiej Broda dziada Drzeworada.
  • Poznawanie zasad zachowania się w lesie na podstawie wiersza M. Kownackiej W lesie. Rozwijanie postaw proekologicznych.
  • Zabawa dydaktyczna Segregujemy śmieci – utrwalenie wiadomości o zasadach ekologicznych.
  •  Sprzątanie ogrodu przedszkolnego pod hasłem Dbamy o Ziemię – dbanie o najbliższe środowisko przyrodnicze.
  • Słuchanie opowiadania B. Gorajskiej Moja planeta - Ziemia. Oglądanie mapy Układu Słonecznego. Wskazanie położenia planety Ziemi we wszechświecie.

„Tajemnice łąki”

• Poznanie  mieszkańców majowej łąki - słuchanie wiersza A. Edyk-Psut Dzień na łące -  rozwijanie zainteresowań przyrodą.
  • Zabawy badawcze w ogrodzie przedszkolnym - zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną
  • Zabawa z wykorzystaniem rymowanki Biedroneczka.
  • Zabawa plastyczna Biedronki - rozwijanie aktywności twórczej.
  • Przedszkolne opowieści na podstawie utworu Co się stało z gąsienicą? − inscenizowanego sylwetami postaci.
  • Oglądanie czasopism przyrodniczych. Szukanie w nich obrazków, zdjęć przedstawiających motyle - poznawanie ciekawostek z życia zwierząt. Obserwowanie fruwających motyli.
  • Zabawy z żabką − inspirowane opowiadaniem J. Korczakowskiej Dziwne zielone. − wzbogacenie wiadomości o przyrodzie ożywionej
  • 15.05.2014r. - KLUB MAŁEGO MUZYKA – „Boogie woogie, ahoj”

" Nasi kochani rodzice”

• Oglądanie zdjęć z rodzinnych albumów dzieci. Wypowiadanie się na temat własnych rodzin (jak mają na imię członkowie rodziny, jakie mają zainteresowania oraz jakie zawody wykonują).
  • Zabawa słowna Moi rodzice – rozwijanie mowy i wzbogacanie słownictwa, rozmowy o rodzinie z wykorzystaniem gazetki tematycznej.
  • Nauka wiersza  A. Galicy Piosenka dla zabawy.
  • Nauka piosenki  Ram, tam, tam − rozwijanie umiejętności wokalnych
  • Wykonanie pracy plastycznej Kwiat dla mamy - rozwijanie sprawności manualnych z wykorzystaniem bibuły, nakrętek i, plasteliny i koralików.
  • Zabawa matematyczna  Z tatą nad jeziorem − porównywanie liczebności dwóch zbiorów
  • "Zabawy z rodziną” - zabawa ruchowe z wykorzystaniem metody ruchu rozwijającego wg. Weroniki Sherborne – wykorzystanie kocy do ćwiczeń.

„Dzieci z różnych krajów świata”

• Teatrzyk sylwet na podstawie utworu E. Gorajskiej, B. Gorajskiej Wspólna zabawa.
  • Zabawa dydaktyczna Do kogo to należy? Poznanie dzieci z innych krajów świata.- ilustracje tematyczne.
  • Słuchanie piosenki „Podajmy sobie ręce”. Rozwijanie poczucia rytmu w zabawach z wykorzystaniem muzyki poważanej – metody aktywnego słuchania muzyki wg. B. Strauss.
  • Zabawy muzyczno – ruchowe  z różnych zakątków świata.
  • Zabawa dydaktyczna Moje ciało i twoje ciało, poznawanie swojego ciała poprzez zabawy  − pokazywanie wymienionych części ciała, ćw. orientacji w schemacie własnego ciała.
  • Przypomnienie zasad zgodnej zabawy − rozmowa na temat zachowania się w grupie na podstawie obrazków i Kodeksu Grupowego
  • Wykonanie pracy plastycznej Mój przyjaciel z innego kraju - rozwijanie sprawności manualnej
  • Zabawy na placu przedszkolnym pod hasłem Ruch to zdrowie. Stwarzanie warunków do rozwijania sprawności ruchowej, zachęcanie do współdziałania w grupie.
  • 27.05.2014r. - FESTYN RODZINNY  „ W Krainie Bajek” - 14.30 -17.00

- pokaz tańców, zabawy RODZINNE z animatorami.

Nauka piosenki „Ram, tam, tam”

(sł. A. Wacławski, K. Bayer, muz. K. Bayer)

I. Ram, tam, tam, ram, tam, tam,

jeżyk dziś dla mamy gra.

Bum, bum, bum, bum, bum, bum,

misio także zagra tu.

Ref.: Mamie zagram też i ja,

mama święto swoje ma.

Instrumenty poszły w ruch,

bo przedszkolak to jest zuch.

II. Tak, tak, tak, tak, tak, tak,

mamie zagra dzisiaj skrzat.

Puk, puk, puk, puk, puk, puk,

już drewienka poszły w ruch.

Ref.: Mamie zagram…

Wiersz do nauki A. Galicy „Piosenka dla  zabawy”.

Jesień czy zima, wiosna czy lato,

ja na zabawę zawsze czas mam.

Są razem ze mną mama i tato,

bo ja nie lubię bawić się sam.

Razem z biedronką frunę do słonka,

z siostrą i bratem biegniemy w las.

Jesień czy zima, wiosna czy lato,

ja na zabawę zawsze mam czas.