BĄDŻMY ZDROWI WIEMY WIĘCDZIAŁAMY"

Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu opracowali projekt informacyjno – edukacyjny „Bądźmy zdrowi – wiemy, więc działamy”, dofinansowany ze środków finansowych Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandie, Lichtenstein oraz Norwegie.

Cel ogólny Projektu to poprawa stanu zdrowia populacji dzieci i młodzieży w Polsce przez zmniejszenie liczby dzieci i młodzieży narażonych na nadwagę, otyłość i choroby dietozależne na terenie województwa wielkopolskiego.

Od najwcześniejszych lat w dziecku należy kształtować prozdrowotne nawyki żywieniowe, informować o roli żywienia w zachowaniu zdrowia, a tym samym zapobieganiu chorobom. Szczególnie istotne jest wyrabianie nawyków do pewnych zachowań higienicznych, kulturalnych, a także żywieniowych. Jeżeli przyzwyczaimy dziecko do zjadania posiłków estetycznie podanych, o określonych porach dnia, przy stole, zawsze po umyciu rąk, to po pewnym czasie samo będzie chciało zjadać posiłki w takich warunkach. W podobny sposób możemy przyzwyczajać dziecko do zjadania określonych ilościowo i właściwych jakościowo posiłków w ciągu dnia. Dziecko musi mieć przy tym stworzone odpowiednie warunki oraz przykłady płynące z otaczającego środowiska, dlatego rodzice/opiekunowie, nauczyciele powinni towarzyszyć dzieciom przy większości spożywanych przez nie posiłków.

18 listopada 2014r grupy  „Plastusiów” i „Wróbelków” również wzięły udział w tym projekcie. Poprzez różnorodne ciekawe zabawy przygotowane przez Panie z Sanepidu poszerzyliśmy i utrwaliliśmy swoje wiadomości o prawidłowych nawykach żywieniowych.  Panie przygotowały  dla nas koszulki, kredki i kolorowanki. Nasi rodzice również otrzymali Poradniki . W naszym przedszkolu  - „Bajkowym Zamku” będziemy nadal propagować zdrowy styl życia. Krótka relacja z tych działań jest zamieszczona na stronie www.badzmyzdrowi.pl/aktualności