DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

"|Jestem malutki ludzik z plasteliny. Dlatego na imię mi Plastuś. Mam śliczne mieszkanie: oddzielny drewniany pokoik. Obok mnie, w drugim pokoju, mieszka tłuściutka, biała guma. Ta guma nazywa się myszka. A zaraz koło gumki mieszkają cztery błyszczące, ostre stalówki. A z drugiej strony, w długim korytarzu, mieszka pióro, ołówek i scyzoryk. Z początku nie wiedziałem jak się nasz dom nazywa. Teraz już wiem: piórnik".

Temat dnia:   Dzień postaci z bajek - w dowolnych strojach

Przebieg dnia:

1. Prezentacja strojów – wyszczególnianie i opisywanie poszczególnych części garderoby.
  2. Prezentacja postaci – Co wiem o sobie? /opowiadanie, wiersz, piosenka/
  3. Przygotowanie piosenki o sobie.
  4. Zabawa muzyczna z kotylionami – szukam partnera do tańca. /karton – losowanie z zamkniętymi oczyma elem. samoprzylepnych/
  5. Zorganizowanie kącika czytelniczego – gromadzenie pozycji literatury dziecięcej z różnymi bajkami.
  6. Cykliczne, codzienne słuchanie opowiadań za zbioru M. Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik” i  czytanie ze zbioru „Nasze Przedszkole”
  7. Praca plastyczna Plastuś i ja  - zbiorowa, małe zespoły dziecięce
  8. Zabawy taneczne w sali Plastusia i wspólnie z grupą Krasnala Hałabały.

Cele:

- rozbudzanie zainteresowania literaturą dziecięcą,

- poznanie różnych postaci z bajek – dzielenie się z grupą wiedzą na ich temat poprzez zaprezentowanie charakterystyki postaci /opowiadanie , wiersz, piosenka/,

- rozwijanie mowy czynnej i biernej,

- przezwyciężanie nieśmiałości podczas wystąpień na tle grupy,

- integracja grupy poprzez wspólne zabawy  muzyczne,

- doskonalenie umiejętności współpracy w małych zespołach,

Metody:  oparta na słowie, na działaniu i na oglądzie

Środki dydaktyczne:

- stroje,