Z WIZYTĄ U SOKOŁÓW

„DZIADEK DO ORZECHÓW”

–  występ „Sokołów” w Osiedlowym Domu Kultury „Raszyn”

23 stycznia gościliśmy w Osiedlowym Domu Kultury „Raszyn” na zaproszenie Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "SOKOŁY".

Celem spotkania  było integrowanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w środowisku zdrowych dzieci i dorosłych. Oglądaliśmy wspaniale przygotowany przez członków Stowarzyszenia spektakl teatralny pt. „Dziadek do orzechów.” Dla niektórych dzieci było to pierwsze spotkanie z tym opowiadaniem. Dzieci miały możliwość doświadczenia przekraczania barier niepełnosprawności. Pomimo przeszkód fizycznych i umysłowych można być „dobrym aktorem”, cieszyć się tańcem, muzyką, wspólnym tworzeniem i spotkaniem z przedszkolakami.

Dziękujemy dyrektorowi Domu Kultury „Raszyn” za gościnę a nauczycielom ze Stowarzyszenia za zaproszenie na wspaniały spektakl.

„Dziadek do Orzechów” – opowiadanie dla dzieci autorstwa E.T.A. Hoffmanna, wydane po raz pierwszy w Berlinie w 1816 roku. Książka, utrzymana w baśniowej, fantastycznej konwencji, opowiada o przygodach małej Klary w świecie, w którym zabawki ożywają, a księciem ich królestwa zostaje tytułowy Dziadek do Orzechów. Dla czytelników francuskojęzycznych utwór ten zaadaptował i przetłumaczył Aleksander Dumas (ojciec). Francuska adaptacja stała się inspiracją dla Piotra Czajkowskiego do skomponowania baletu Dziadek do orzechów.