DZIEŃ ZIEMI

OBCHODZIMY ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI.

21 kwietnia podsumowaliśmy tygodniowe zajęcia o ekologii i prawidłowym segregowaniu odpadów w domu i przedszkolu.Przeważająca część ludzi dorosłych nie zdaje sobie sprawy z postępującej degradacji środowiska – kosztów ekonomicznych i społecznych wynikających z jego zanieczyszczenia. Polskie społeczeństwo jest nadal mało wrażliwe na problem śmieciowy i zanieczyszczanie środowiska. Zatem kształtowanie postaw ekologicznych winno rozpoczynać się już u progu edukacji przedszkolnej. Dzieci w wieku przedszkolnym ze względu na swój konkretno – obrazowy sposób myślenia, poznają otaczające go środowisko wszystkimi zmysłami, dlatego należy im umożliwić oglądanie, badanie, obserwowanie i eksperymentowanie dostępnymi i bezpiecznymi odpadami. Wykorzystywanie ich do upiększania swojego otoczenia przyrodniczego, sadzenia roślin, wykorzystywania do powtórnego przetwarzania. Działania takie rozwijają zainteresowania, motywują do zdobywania wiedzy, dokładniejszego poznawania środowiska i przygotowują dziecko do odpowiedzialności za nie. Zatem edukacja ekologiczna winna być procesem ciągłym, trwającym przez całe nasze ludzkie życie. Dlatego też uczmy dzieci, jak korzystać ze środowiska, by żyć w zgodzie z naturą, jak stworzyć sobie możliwość świadomego wyboru miedzy zagrożeniem a zapobieganiem.

Pani Ewa Konieczna zaprosiła nas na przygotowany przez Jej grupę „Wróbelków”  ekologiczny spektakl pt.:” Krótkie przedstawienie -  Jak zadbać o Ziemię”,  gdzie utrwaliliśmy naszą wiedzę ekologiczną.

Nasza grupa postanowiła wspólnie „Sprzątać  Świat” i zabezpieczona w rękawiczki jednorazowe wyszła do ogrodu przedszkolnego. 6 latki bez pomyłki prawidłowo posegregowały wszystkie porozrzucane przez wiatr śmieci w naszym ogrodzie. Zabawa w czystym otoczeniu to sama przyjemność!

MAMO - TATO SEGREGACJA ODPADÓW ZACZYNA SIĘ JUŻ W DOMU!!!